Швейцарія

14 травня 2014 - Администратор

 Обов'язкове медичне страхування Швейцарії

 

Обов'язкове медичне страхування є в Швейцарії основним. Всі живуть в цій країні особи ( включаючи кожного члена сім'ї) , незалежно від їх громадянства , повинні бути застраховані в системі ОМС. Правило також поширюється на іноземних сезонних працівників і на громадян інших держав , які працюють у Швейцарії менше трьох місяців , але не мають в своєму розпорядженні рівноцінної зарубіжної страховкою. Дуже важливо вчасно застрахуватися : для новоприбулих в країну і для новонароджених встановлений термін - три місяці. Якщо термін перевищено , всі виниклі за цей час медичні витрати заднім числом не покриваються.

Страховиками , які надають послуги з ОМС , в Швейцарії є 130 лікарняних кас. Вони діють на некомерційній основі і повинні бути визнані конфедеративним Департаментом внутрішніх справ. Крім того , вони можуть надавати послуги з добровільного медичного страхування , яке передбачає додатковий комфорт ( наприклад , окрему палату в лікарні ) або додаткове обслуговування .

 

Головна відмінність обов'язкового страхування «по- швейцарськи » від російського варіанту полягає в тому , що кожна людина особисто робить свій страховий внесок ( так звану « страхову премію » ) в лікарняну касу , яку сам вибирає . Премії бувають різними: для дітей і підлітків (від 0 до 18 років) , для учнівської молоді (від 18 до 25 років) і для всіх інших дорослих. Премії не залежать від доходу конкретної особи , варіюються від кантону до кантону , від каси до каси. Федерація і кантони підтримують тих , хто живе в обмежених економічних умовах : влада бере на себе частково або повністю виплату страхових премій. У кожного кантону на цей випадок є своя система .

На що може розраховувати житель Швейцарії в системі ОМС ? Набір послуг чітко визначений. Лікарняна каса покриває витрати на всі основні види лікування. Якщо лікар рекомендує додаткові види лікування (наприклад , фізіотерапію ) або консультації дієтолога , логопеда , вони теж можуть бути оплачені. Витрати на лікування , ефективність і доречність якого викликають сумнів , обов'язковим медичним страхуванням не покриваються.

ОМС також покриває лікування і перебування в загальній палаті лікарні , яка знаходиться в так званому « списку лікарень » цього кантону . При нещасному випадку або необхідності спеціального лікування за межами кантону питання розглядається лікарняною касою окремо .

ОМС бере на себе витрати на купівлю всіх медикаментів , які виписані лікарем і знаходяться в «списку ліків» лікарняної каси. Цей список постійно поповнюється і має зараз близько 2300 найменувань. Зокрема , оплачуються дженерики - якісно рівноцінні « копії » , що стоять на дві третини дешевше , ніж оригінальні препарати, і містять ті ж самі діючі компоненти .

В системі ОМС оплачуються різні профілактичні заходи:

- Щеплення , за винятком специфічних « щеплень мандрівників» - від малярії , жовтої лихоманки і т.д.;

- Вісім обстежень дітей дошкільного віку , щоб проконтролювати їх нормальний розвиток ;

- Гінекологічні обстеження (включаючи мазок на онкологію ) - один раз на три роки , якщо попередні обстеження , що проводяться два роки поспіль , не виявили відхилень ;

- Мамографія для розпізнавання раку грудей - один раз на рік , якщо в родині були випадки цього захворювання.

Лікарняна каса може оплатити альтернативно- медичне лікування (наприклад , акупунктуру ) , якщо воно призначене лікарем. Обов'язковою умовою оплати буде те , що лікування проводить дипломований фахівець.

Вагітна жінка може зробити безкоштовно сім звичайних обстежень та два УЗД. У разі загрози переривання вагітності призначається стільки ультразвукових досліджень , скільки буде потрібно. Лікарняна каса виплачує 100 франків курсам з підготовки до пологів , де займається жінка. Витрати на пологи оплачуються в обов'язковому порядку , де б вони не проходили - вдома , в лікарні або спеціальному пологовому будинку - за умови , що пологи приймає професійний лікар або акушерка. Після пологів жінка якийсь час спостерігається безкоштовно і отримує консультації з годівлі грудьми .

Швейцарська система ОМС дбає і про тих, хто носить окуляри або контактні лінзи. Діти до 15 років отримують 200 франків на рік на нову оптику , а дорослі - 200 франків кожні п'ять років. ( 1 швейцарський франк дорівнює приблизно 19 рублям , що становить 0,6 долара США . ) . При серйозних проблемах із зором ця сума автоматично збільшується.

Складніше йде справа зі стоматологічною допомогою . Витрати на звичайне лікування карієсу або на корекцію прикусу у дітей лікарняною касою не оплачуються. Виняток становлять важкі захворювання жувальної системи або наслідки нещасного випадку.

Жителі Швейцарії можуть безкоштовно за направленням лікаря поїхати на курорт - на « води». У цьому випадку людині , поправляє здоров'я , виплачується по 10 франків протягом 21 дня. Інші витрати несе сам відпочиваючий .

Якщо людина за віком , станом здоров'я (наприклад , після операції) потребує спеціального догляду - вимірюванні температури тіла і кров'яного тиску , уколах , годуванні і одяганні - такі послуги йому будуть надані. Проте допомога по господарству - готування, прибирання , покупка продуктів - не оплачується з коштів ОМС. На цей випадок можна укласти окремий договір страхування.

Може статися так , що хворому буде потрібно спеціальний транспортний засіб ( амбулаторія на колесах) . Лікарняна каса може виділити на ці цілі до 500 франків на рік. Те ж саме стосується транспортування хворого за кордону на Швейцарію у разі необхідності. На надання швидкої допомоги ( при нещасному випадку , інфаркті ) у системі ОМС витрачається від 2500 до 5000 франків на людину.

Крім того , лікарняна каса оплачує лікування за кордоном, якщо хворий перебував там , скажімо , у відпустці. Причому сума оплати може бути в два рази вище , ніж вартість цього ж лікування в Швейцарії.

Необхідно відзначити , що в Швейцарії частина лікувальних витрат ( за винятком вагітності та пологів) бере на себе застрахований . Він виплачує постійну франшизу в розмірі 230 франків на рік , а також 10 % від вартості свого лікування . Але ця 10 -відсоткова частка не повинна перевищувати на рік 600 франків. Діти та підлітки від сплати франшизи звільняються , а їх 10 -процентна частка не перевищує 300 франків. Таким чином , якщо витрати на лікування дорослої людини ( особистий лікар , лікарня , медикаменти , окуляри і т.д. ) склали за рік 2000 франків , він реально заплатить зі своєї кишені 407 франків , решта виплатить лікарняна каса . При цьому якість медичних послуг у системі ОМС дуже високе.

Будь швейцарець не проти знизити свої витрати на обов'язкове страхування . Така меркантильність не вважається непристойним : навіть в офіційній брошурі по ОМС дано поради , як це краще зробити. По-перше , можна знайти лікарняну касу , де нижче розмір премії - внеску при особистому страхуванні . На обсязі послуг це ніяк не позначиться. Відмінності можуть бути тільки в сервісі.

По-друге , можна вибрати особливу форму страхування і тим самим зменшити розмір премії. Наприклад , відмовитися від власного вибору лікаря і лікарні , а замість цього лікуватися в особливих центрах , де діє модель лікарського консиліуму . Або вибрати бонусну страховку , коли розмір премії поетапно скорочується - за умови , що людина відносно здорова і протягом декількох років не подає до лікарняної каси рахунку на оплату медичних послуг.

По-третє , треба використовувати всі пільги , які можуть бути надані - на час проходження військової служби тощо

Про всі особливих формах страхування і пов'язаних з ними можливостях економії жителі Швейцарії можуть дізнатися у своїх лікарняних касах , які зобов'язані за законом надавати громадянам будь-яку інформацію . Якщо людина не згоден з яким-небудь рішенням лікарняної каси , він має право оскаржити її дії. Оскільки швейцарці у всьому люблять порядок , скаржаться вони методично , переходячи від однієї інстанції до іншої. Останньою ланкою в цьому ланцюжку є Конфедеративний суд у справах страхування в Люцерні . Його рішення остаточне і оскарженню не підлягає.

Звичайно , не всі швейцарці задоволені системою обов'язкового медичного страхування , але вона існує не перший рік і в очах багатьох так само надійна і стабільна, як найстаріші символи Швейцарії - банки і годинник.

Коментарі (0)

Коментарі відсутні. Ваш буде першим!

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET